Moderné stolné (a spoločenské) hry - čože to?

Autor: Jozef Kundlák | 13.6.2011 o 14:27 | (upravené 13.6.2011 o 14:52) Karma článku: 2,50 | Prečítané:  692x

Verím, že spoločenské hry ako také snáď pozná skoro každý, veď všetci sme sa v detstve s niečím a niečo hrávali. Či už to boli karty (žolík, Čierny Peter, pexeso či sedma), klasické stolné hry (Monopoly, Dostihy a sázky, Podnikateľský trenažér, Scrabble), bojové hry (Maršál a špión), či logické hry (šach, dáma, mlyn, domino...). Tieto hry, ktoré v mnohých slovenských domácnostiach prežívajú a hrávajú sa, sú však v mnohých ohľadoch už prekonané a sme k nim (či namiesto nich) schopní nájsť zaujímavejšie a kvalitnejšie alternatívy. Také, ktoré sú v rámci daného herného času zábavnejšie, kompaktnejšie, rýchlejšie alebo krajšie. Alebo naopak poskytujú omnoho hlbší herný a sociálny zážitok. Za toto tvrdenie som schopný dať ruku do ohňa a budem len rád, ak mi ho nejakým spôsobom vyvrátite. Tým netvrdím, že klasickejšie hry nemáte mať radi, alebo že sú zlé - práve naopak! Ak vás bavia, je to len dobre!

Moderné spoločenské hry - ako bývajú často nazývané - sa rozšírili najmä na západ od Slovenska (veľkým trhom je ale aj napríklad Poľsko). Ku nám sa väčšinou buď nedovážali, alebo v niekoľkých málo prípadoch boli vytvorené len kópie zahraničných hier, zaostávajúce tak vo vyhotovení, ako aj v zábavnosti. Po roku 1989 sa mohla situácia zmeniť, ale stolné hry sa u nás akosi nikdy nedostali do širšieho povedomia verejnosti. Nikde sa o nich nediskutovalo, turnaje pravdepodobne existovali akurát v šachu a jemu podobných a klasické stolné hry sa hrávali možno tak v táboroch a na výletoch.

V deväťdesiatych rokoch sa najmä z Nemecka (ale rovnako z USA a iných krajín) začali do sveta šíriť spomínané moderné spoločenské hry, ktoré už mali krajšie grafické spracovanie, moderné herné mechanizmy, kvalitné herné súčasti (figúrky, tvrdé kartónové kartičky a hracie plány, plastové kamene a podobne) a čo je hlavné, vrece sa roztrhlo najmä s témami hier. Dnes hádam neexistuje téma, na ktorú by nebola vytvorená hra (no dobre, za toto ruku do ohňa nedám :)) a tak nájdete neúrekom hier napríklad s tematikou zoo, hľadania pokladov, stavania miest, vlády nad územiami a ich dobývania, farmárčenia, objavovania vesmíru a podobne.

V súčasnosti sa situácia u nás na Slovensku síce pomaličky, ale predsalen zlepšuje. Nielenže vznikli niektoré webové stránky, ktoré sa tematike stolných a spoločenských hier venujú, ale spoločenské hry sa vďaka iniciatívnym a obetavým ľuďom čoraz častejšie objavujú aj na väčších akciách typu Bibliotéka, Comics Salón/IstroCon, SlavCon, alebo aj na lokálnejších akciách (napríklad nedávne Trenčianske HRAdosti alebo už teraz pravidelná jesenno/zimná HRAtislava). A čuduj sa svete, keď sa raz slováci s týmito hrami zoznámia, tak sa zvyčajne už ďalej hrajú radi a sú tiež ochotní objavovať toto zatiaľ málo známe územie. Preto si myslím, že najväčším problémom u nás je zatiaľ malá informovanosť o možnostiach a výbere hier. Ak totiž neviete, že okrem červených a modrých tričiek existujú aj zeleno-žlté, fialovo-čierne a trojfarebne-pásikové a potom aj dúhové, tak možno ani nebudete mať zámer, snahu a vôľu si ich kúpiť.

Dúfam, že som vás navnadil dostatočne na to, aby ste boli ochotní svet moderných spoločenských hier objavovať a hlavne, aby ste sa chceli hrať a pri tom zabávať - či už so svojou rodinou, deťmi, kamarátmi, spolužiakmi, kolegami, alebo partnermi. V 97.45% hier totiž vôbec nezáleží na veku hráčov, ale na ich vôli hrať sa a venovať sa tomuto druhu zábavy. Preto verím, že táto kultivovaná zábava si nájde miesto v mnohých domácnostiach a skupinách a zčasti tak dokáže nahradiť iné súčasné typy individuálnych, a pritom nie práve najzdravších voľnočasových aktivít!

Váš Jožo

 

(pozn. aut. - upravený a doplnený text, pôvodne publikovaný na súkromnom blogu v r. 2009)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?