Akú farbu figúrok v hrách používate?

Autor: Jozef Kundlák | 16.6.2011 o 10:27 | (upravené 16.6.2011 o 11:20) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  3315x

Dnes na ľahšiu nôtu - snáď už od nepamäti sa vo veľkom počte stolných hier používajú figúrky ako "zástupcovia" hráčov. Pohybujete s nimi, bojujete s nimi, vyhadzujete s nimi súpera, alebo s nimi označujete priebežný stav počtu svojich bodov v hre. Aká farba vám ale "sedí" najviac? Akú si vyberáte, keď idete hrať stolnú hru?

Senet - fotografia starovekej stolnej hrySenet - fotografia starovekej stolnej hryKeith Schengili-Roberts, Wikipédia, licencia Creative Commons

Pravdepodobne vám hneď napadlo "Človeče, nehnevaj sa!" a jeho štyri, respektíve šesť farieb hráčskych figúrok (podľa verzie hry) - červená, zelená, žltá a modrá, plus čierna a fialová. Človečko je jedna z klasických stolných hier a figúrky v nej hrajú vedúcu úlohu. Jej predchodcom je veľmi stará hra Pachisi, pôvodom z Indie, ktorá tiež používala farebné figúrky. Ktorú farbu si ale zvolíte, keď idete hrať?

Šachy sú rovnako klasickou stolnou hrou, tu je ale možností omnoho menej. Čierna alebo biela... Druhý alebo prvý... Ktorú zvoliť?

Z novších hier spomeniem napríklad Carcassonne - znovu žltá, zelená, modrá, červená a rovnako aj čierna... Znovu ale ťažká otázka - ktoré si vybrať?

Viete, ktoré farby sa medzi figúrkami opakujú najčastejšie? Asi tušíte - červená, žltá, zelená a modrá. A prečo? Pretože sú "hravé", farebné, dajú sa ľahko odlíšiť jedna od druhej a v ideálnom prípade by s nimi nemali mať problém ani farboslepí ľudia (samozrejme aj tu sú odchýľky). V niektorých hrách nájdete farieb aj viacej, tu ale začína problém práve s ich odlíšením... Je to fialová, alebo červená? A čo modrá oproti fialovej...? Tmavozelená alebo svetlozelená? Ajajajajaj...

Jednou z najstarších stolných hier, ktoré používali farebné figúrky je Senet zo starovekého Egypta. Viete si predstaviť, že táto hra už 2600 rokov pred Kristom mala farebne odlíšené figúrky?!? Neboli to samozrejme dúhové farby, skôr také, ktoré sa používali na iné účely (napríklad jasne modrá, hnedá či prirodzená hlinená), ale farebné odlíšenie tu už existovalo. Je ťažké odhadnúť, koľko a aké hry odvtedy (do príchodu sériovej výroby a novších foriem) používalo farebné odlíšenie a nielen tvarové, ale dá sa predpokladať, že ak existovali farby povedzme v textilnej výrobe, tak ich mohli potenciálni "hráči" využiť aj v stolných hrách tej doby.

A nakoniec, chcete vedieť moje tajomstvo? Chcete poznať farbu, ktorú mám najradšej a ktorú si VŽDY vyberám, ak mi ju niekto neuchmatne prvý? Chcete? Tak šup do diskusie, chcem najprv poznať vašu voľbu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?